Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak nie „przedawkować” adrenaliny?Niektórzy uwielbiają balansować na granicy „życia i śmierci”. Sporty ekstremalne, szybka jazda samochodem, gra w kasynach, oddawanie projektów i zleceń na ostatnią chwilę… Czy można być uzależnionym od adrenaliny? I czy niekontrolowanie tego nałogu może być zabójcze w skutkach? Okazuje się, że „kopa” nie tylko dają narkotyki, dopalacze czy alkohol. Adrenalinę może powodować wiele innych czynników.

Przekraczanie limitów

Czym w ogóle jest adrenalina? To substancja, która wydziela się w organizmie w stresowych sytuacjach, hormon występujący w rdzeniu nadnerczy. Jej efektem jest szereg fizjologicznych reakcji organizmu. Źrenice rozszerzają się, serce bije szybciej, a ciśnieni krwi wzrasta. Niektóre osoby uważają, że taka reakcja organizmu jest pozytywna, lubią do niej jak najczęściej doprowadzać.

Jednym z pierwszych momentów w życiu, kiedy doświadczamy adrenaliny, jest nauka. A w zasadzie odwlekanie jej bardzo często do ostatniej chwili. Kiedy bowiem pojawia się lęk, że czegoś nie zdążymy przygotować lub nauczyć się, to wówczas rośnie adrenalina i często zyskujemy dodatkowe siły do działania. Jeśli uda nam się zrealizować cel, to wówczas możemy nauczyć się, że tego typu działanie jest skuteczne.

Później nadmiaru adrenaliny dostarczać mogą inne bodźce: sex bez zabezpieczeń, przekraczanie limitów prędkości za kółkiem, kradzieże, kłamstwa, hazard i wiele innych.

Serce szaleje

Jednak od adrenaliny można się uzależnić. Im częściej i bardziej angażujemy się w różne ekstremalne przygody, tym bardziej życie bez nich wydaje nam się nudne. Jeśli bowiem pomimo różnych kłopotów, jakie dostarcza, nie zrezygnujemy z takich zachowań, nawet będąc świadomym problemów, to znaczy, że nie potrafimy, nie umiemy bez niej funkcjonować. W zależności od tego, jaką dawkę adrenaliny dostarczamy organizmowi, może spowodować różne działanie. Dla niektórych już mała ilość może okazać się niebezpieczna. Efektem działania adrenaliny jest np.:

 • zaburzenie rytmu serca,
 • zwiększanie siły skurczu mięśnia sercowego,
 • zmniejszenie lub zwiększenie pojemności minutowej serca,
 • rozkurcz oskrzeli,
 • skurcz naczyń krwionośnych,
 • zmniejszenie przepływu nerkowego,
 • szybsze uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki,
 • zwiększanie stężenia glukozy we krwi,
 • hipokaliemia,
 • zwiększanie stężenia potasu we krwi.

„Przedawkowanie” adrenaliny może doprowadzić do częstoskurczu serca, które wówczas uderza ponad 120 razy na minutę. Tymczasem u dorosłego człowieka bije średnio 60-90 razy na minutę.

Motywuje i pozwala się bronić

Adrenalina z jednej strony motywuje nas do działania. Pomaga podejmować ryzyko, które jest niezbędne przy osiąganiu wielu ważnych życiowych celów. Adrenalina także pozwala bronić się w sytuacjach niebezpiecznych. Gdy jednak zbyt często potrzebujemy zbyt mocnych wrażeń, trzeba się zastanowić, czy jednak lepiej nie przejąć kontroli nad tym dreszczykiem emocji. Nie wszystko w życiu trzeba rozpatrywać w kategoriach: „wszystko albo nic”. Warto również zastanowić się, czy w każdej jego dziedzinie jej tak naprawdę potrzebujemy?


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną