Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Szczerość – droga do pogłębiania relacjiŻyjemy w czasach, gdzie już na „dzień dobry” trudno o pogłębienie relacji. Elektroniczne media, portale społecznościowe, fora dyskusyjne czy czaty sprzyjają powierzchownym znajomościom. Wymiany online dotyczą często tematów niezbyt ważnych. Pozwalają kreować wizerunek niekoniecznie zgodny z prawdziwym „ja”. Jest on zazwyczaj znacznie ulepszony pod wieloma względami. Bezpośrednie kontakty są więc w dużym stopniu ograniczone, co nie sprzyja głębszym rozmowom.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo…

Szczerość nigdy nie była łatwym uczuciem i wiązało się z nią zawsze wiele różnych konsekwencji – tych pozytywnych i negatywnych, w zależności od sytuacji, w jakiej wypłynęła.
Gdy porozumiewamy się przez media społecznościowe albo telefon jesteśmy w stanie powiedzieć sobie dużo przykrych rzeczy, często bez większego zastanowienia się, czy w złości. Jeśli jednak spotkalibyśmy się z drugą osobą na żywo, to większości z tych przykrych rzeczy w ogóle byśmy sobie nie powiedzieli. Nie tylko mielibyśmy okazję ocenić szczerość i prawdomówność drugiej osoby, ale pewnie też łatwiej byłoby sobie wiele rzeczy wyjaśnić i summa summarum – zakopać topór wojenny.

Umiejętność słuchania

Szczerość to otwartość i umiejętność słuchania. Jest potrzebna w kontakcie z osobami, na których nam bardzo zależy i nie jest jednorazowym aktem. Wymaga czasu, zaangażowania i odwagi. Nie polega na komentowaniu, krytykowaniu czy wydawaniu opinii albo narzucaniu własnego zdania. Nie o każdym problemie jest łatwo porozmawiać. Szczerość stanowi jednak podstawowy szkielet prawdziwego bycia z kimś w przyjaźni, związku czy w relacjach rodzinnych. Buduje zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa i w konsekwencji tego tworzy więź. Mimo iż od małego większość z nas jest uczona, że nie należy kłamać, to jednak w życiu dorosłym zdarza nam się często łamać tę zasadę.

Kierunek bliskość

Szczerość prowadzi też do bliskości. Nie oznacza to, że drugiej osobie trzeba mówić wszystko – każdy ma prawo do swojej przestrzeni i swoich tajemnic, jeśli nie są to sprawy mające zasadnicze znaczenie dla relacji. W tym momencie nie jest to ograniczaniem wolności drugiej osoby. Chodzi więc tu raczej o to, aby mówić to, co się czuje i co myśli, o wyrażenie samego siebie takim, jakim się jest. Prawdziwa szczerość jest spójna między tym, co wyraża się słowami a resztą działań. Widać ją również w mowie ciała i gestach. Mówiąc prawdę, nie boimy się patrzeć w oczy, nie obawiamy się dotyku czy przytulenia.

Szczerość pozwala wyrazić siebie, swoje uczucia i pragnienia. Nauczenie się zarządzania szczerością w sposób rozważny, dojrzały i odpowiedzialny może przynieść wiele korzyści dla związku czy innej głębszej relacji międzyludzkiej. Ma ona też tę moc, że kiedy jedna strona otwiera się, drugiej łatwiej jest się przełamać.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną